İçişleri Bakanı Kutlu Evren Radyo Vatan’da…

İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’na nezaket ziyaretinde bulunarak, Başkan Necmi Karakoç’la görüştü.

İçişleri Bakanı Evren ziyareti çerçevesinde, Kuzeyin Sesi Radyo Vatan’da yayınlanan ve gazeteci Levent Özadam’ın sunduğu “Serbest Kürsü” programına da katılarak, İçişleri Bakanlığının yürüttüğü çalışmalar ve gündemine dair değerlendirmelerde bulundu.

YENİ CEZAEVİNDE SON ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Yeni Cezaevinin son eksikliklerinin giderilmesi için yoğun çalışma yapıldığını, elektirik akımının bağlanması ve tamamlanan Cezaevi Teşkilat Yasasının meclise gönderilme aşamasına gelindiğini ifade eden Bakan Kutlu Evren, Yeni Cezaevinde son çalışmaların yapıldığını, en kısa sürede yeni cezaevine geçilmesi için çalışmaların hızlandırıldığını ifade etti. Bakan Kutlu Evren, pandemi koşulları altında mevcut cezaevin kapasitesininde göz önüne alınarak, Şartlı Tahliye Tüzüğü’nde daha önce yapılan değişikliğin benzeri olan 90 gün süre ile cezasının 1/3’ünü yatan mahkumların, yasada belirtilen bazı ağır suçlar haricinde olanların şartlı tahliyeye başvuru hakkı tanındığını da sözlerine ekledi.

MAKS PROJESİNDE CİDDİ AŞAMA KAYDEDİLDİ

MAKS Projesi hakkında da bilgi veren Bakan Kutlu Evren, TÜRKSAT, Belediyeler ve muhtarlarımızla işbirliği içerisinde yürütülen Mekansal Adres Kaqyıt Sistemi Projesi’ndeciddi (MAKS) aşama kaydedildiğini, bazı belediyelerin daha ileri bir aşamada olduğunu bazıların ise çalışmalara devam ettiğini söyledi. Kutlu Evren, E-Devlet sisteminin en önemli ayağını oluşturan MAKS Projesi kapsamında İçişleri Bakanlığının nüfus sisteminde kayıtlı kişilerin ikamet ettikleri adrese göre eşleştirilmesi, Muhaceret ve Nüfus Kayıt Daireleri’nin sistemleri arasında veri alış-verişinin sağlanması ve adrese dayalı nüfus kayıt sistemi çalışmalarının tamamlanmasının hedeflendiği belirtti.

BELEDİYELER DEĞİŞİKLİK YASA TASARISI YENİDEN DÜZENLENEREK MECLİSE SEVK EDİLECEK

Belediyeler Değişiklik Yasa Tasarısı üzerinde uzun yıllardır süren çalışmaların kendi görev süresi öncesinde de devam ettiğini belirten Bakan Kutlu Evren, 28 belediyemizin büyük kısmında mali yönde sıkıntı olduğunu, bu konuda 28 Belediyemizle birlikte yeniden konunun ele alındığını ve kısa sürede son halini vererek Belediyeler Reformu kapsamında yasanın meclise sevk edileceğini açıkladı.

Programın sonuda Covid-19 salgının ülkemizde yarattığı sağlık ve ekonomik sıkıntıların aşılması için hükümet olarak çalıştıklarını ifade eden Bakan Kutlu Evren, 2021 yılının kapalı bir yıl olduğunu, biraz daha sabır ve umutla çalışarak zorlukların üstesinden gelineceğine inandığını belirtti. Bakan Kutlu Evren, 2022 yılı ile gerçek açılımın yaşanacağına, halkımızın daha mutlu ve daha sağlıklı günler göreceğine inancının tam olduğunu ifade etti.

Yazar: Radyo Vatan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir