Hakkımızda

KUZEYİN SESİ RADYO VATAN

Kuzeyin Sesi Radyo Vatan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa’da Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı yerleşkesinde yer alan Radyo Müdürlüğü binasından yayın yapmaktadır.

Radyo Vatan,  26 Temmuz 1999 tarihinde yayın hayatına başlamıştır. Radyomuzun açılışı Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif  DENKTAŞ tarafından yapılmıştır.

Radyo Vatan, yayına girdiği tarihten itibaren, toplumun her kesimine hitap ederek, kesintisiz yayınlarını sürdürmektedir. Radyo Vatan ayrıca Sivil Savunma faaliyetleri çerçevesinde sel, yangın ve doğal afetlerde bir afet radyosuna dönüşerek, halkı uyarıcı yayınlar yapmaktadır.

Radyomuz yayınları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tamamı ile Türkiye’nin güney sahilleri, Suriye, Lübnan ve İsrail ‘in batı sahillerinden de dinlenebilmektedir. Radyo Vatan bu yayın etki alanını, Batı bölgesi 87.5, doğu bölgesinden de 104.3 frekanslarından sağlamaktadır.

Radyo Vatan, müzik, eğitim, sağlık, çevre, kültür sanat, trafik, spor ve kültürel zenginliklerimizin yansıtıldığı çok farklı konulara sahip programlarla yayınlarını sürdürmektedir.

Bu bağlamda, Radyo Vatan’da, daha kaliteli bir radyo yayıncılığına ulaşabilmek ve radyomuzun mevcut olanaklardan ihtiyaç duyabilecek diğer kurum ve kuruluşların yararlanmasına olanak sağlamak üzere, kurulduğu tarihten itibaren, özellikle Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Türkiye Radyo ve Televizvon Kurumu, diğer radyo ve televizyonlar ve ülkemizdeki her türlü kurum ve kuruluş ile işbirliği kanalları açık tutulmaktadır.Türkçe’nin doğru kullanımı ve radyo yayıncılığı konularında TRT ile işbirliği içerisinde, Radyo Vatan personeline 2002 yılından beri, düzenli periyotlarda eğitim olanağı sağlanmaktadır.

Ayrıca, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile işbirliğinde, anaokul, ilk ve orta dereceli okullarımızda öğrenim gören öğrencilerimizin konuk edildiği programlar gerçekleştirilmektedir.

Ülke tanıtımına da önem vererek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni köy köy, kent kent gezip toplum yaşamını, sosyal ve kültürel faaliyetlerini, üretimlerini, gelenek ve göreneklerini yapılan röportajlarla dinleyiciyle buluşturmaktadır.

Kuzeyin Sesi Radyo Vatan kaliteli müzik anlayışından ödün vermeden, yeni ve nostalji, Türkçe ve yabancı müzikleriyle de geniş bir yelpazeden yayınlarını sürdürmektedir. 

NİHAVENT

Türk Müziği eserlerinin yayınlandığı Radyo Vatan Nihavent, 31 Mart 2006 tarihinde yayın hayatına başlamıştır. Radyo Vatan Nihavent, batı bölgesi 100.4 ve doğu bölgesinden 89.8 frekanslarından yayın yapmaktadır. 

Radyo Vatan Nihavent, yayın hayatına başladığı günden itibaren, özellikle Türk Sanat Müziği severlere ve bu müziğe gönül verenlere hitap etmektedir. En seçkin Türk Müziği eserlerini kendi arşivinden dinleyicisiyle buluşturan Radyo Vatan Nihavent, bu arşivi de günden güne geliştirmektedir. Programlarda, yerli sanatçılar da konuk edilerek, eser ve yorumlarına yayınlarında yer vermektedir.

RADYO VATAN TÜRKÜ

Türk Halk Müziği eserlerinin yayınlandığı Radyo Vatan Türkü, 25 Temmuz 2008 tarihinde yayın hayatına başlamıştır. Radyo Vatan Türkü, batı bölgesi 104.5 ve doğu bölgesinden 94.4 frekanslarından yayın yapmaktadır. 

Radyo Vatan Türkü, yayın hayatına başladığı günden itibaren çeşitli yörelere ait Türk Halk Müziği ezgilerini dinleyicisiyle buluşturmuştur. Türk Halk Müziği’ne gönül veren yerli sanatçılarımıza da Radyo Vatan Türkü’nün programları içerisinde yer verilmektedir.